odpowiedzialność

Naszą misję i kierunek działania napędza między innymi miłość do natury, dobra i piękna. Kierujemy się wartościami, które przybliżają nas do poznawania i dbania o naszą planetę. W każdym kroku jaki podejmujemy staramy się minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Wybieramy maksymalnie ekologiczne materiały i dodatki, szukamy rozwiązań które są w zgodzie z nami i otaczającym nas światem. Mamy świadomość, że musimy działać odpowiedzialnie dlatego kierujemy się mottem “dbajmy o naszą planetę dla kolejnych pokoleń”.

Odpowiedzialność jest dla nas bardzo ważna, dlatego też jesteśmy transparentni, mówimy, pokazujemy, relacjonujemy jak działa nasz marka od kuchni. Naszym priorytetem jesteście Wy. To dla Was tworzymy klasyczne i ponadczasowe modele, w których możecie być sobą jednocześnie będąc świadomym, że dokonaliście właściwego wyboru.

 
materiały i dodatki

we really care

Bawełna organiczna z certyfikatem GOTS

Dlaczego szyjemy z bawełny z certyfikatem GOTS (95% bawełna GOTS + 5% elastan)?

1. Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) to gwarancja i wiarygodność, że od początkowego etapu pozyskania surowca, aż po produkt końcowy przestrzegane są zasady zrównoważonego biznesu w każdym jednym kroku procesu produkcji bawełny.

2. Proces produkcji oraz warunki prowadzenia plantacji podlegają restrykcyjnej ocenie wyrobów produktów, dzięki czemu w pełni utożsamiają się z hasłami “naturalne” czy “organiczne”. Audyt odbywa się raz na rok.

3. Pracownicy na przestrzeni całego łańcucha produkcyjnego mają godne warunki pracy i godne płace. Jest restrykcyjny zakaz wyzysku i zatrudniania dzieci czy pracowników za marne pensje. Co więcej pracownicy mogą zakładać związki zawodowe.

4. Podczas produkcji bawełny nie stosuje się pestycydów, substancji ropopochodnych, nasion modyfikowanych genetycznie czy toksycznych barwników, a także nawozów sztucznych.

5. W procesie produkcji wyklucza się stosowanie metali ciężkich, wybielaczy – chlorki i bromki, alergenów, chromu, niklu, miedzi, formaldehydów.

6. Od plantacji wymaga się posiadania systemu oczyszczania ścieków i minimalizowania zużycia wody. W 80% wykorzystuje się deszczówkę!

7. W procesie pozyskiwania bawełny GOTS zwraca się uwagę nawet na sposób pakowania, który musi spełniać wymogi zgodne z pakowaniem tylko w to, co podlega recyklingowi lub jest certyfikowane.

8. To naprawdę materiał o bezpiecznych i bardzo przyjaznych dla człowieka właściwościach.

Właściwości

 • nie uczula, dzięki czemu jest idealna dla delikatnej skóry i alergików
 • posiada wysoką higroskopijność co oznacza, że jest w stanie wchłonąć do 25% wilgoci bez efektu mokrego materiału
 • delikatna i przyjemna w dotyku, nie drapie, nie drażni
 • jest naturalnym materiałem z wiodącym światowym certyfikatem GOTS nie zawiera pestycydów, substancji ropopochodnych, toksycznych barwników
Tencel (Lyocell)

Dlaczego szyjemy z Tencelu (95% tencel + 5% elastan)?

1. To 100% naturalny materiał powstały z celulozy drzewnej pozyskiwanej z drzew uprawianych w sposób zrównoważony, gwarantujący ich ponowne zalesienie (FSC – Forest Stewardship Council).

2. Jest w 100 % biodegradowalny, a poddany kompostowaniu ulega biodegradacji w ciągu 6 tygodni.

3. Do jego produkcji wykorzystuje się bezpieczny, nietoksyczny rozpuszczalnik (n-tlenek n-metylomorfoliny (NMMO)), który jest w 99% regenerowany i ponownie wykorzystywany. Czas produkcji włókien jest 15 razy krótszy, w porównaniu np. z wiskozą.

4. Materiał zbudowany jest z nanowłókien, które są niezwykle wytrzymałe, delikatne i gładkie niczym jedwab. Przyjazny i idealny dla skóry, w tym także skłonnej do alergii.

5. Tencel nie powoduje podrażnień, co więcej zapobiega powstawaniu i rozwojowi bakterii na skórze. A do tego posiada właściwości termiczne – latem chłodzi, a zimą grzeje.

6. Podczas całego procesu produkcji tencelu / lyocellu jest  stosunkowo małe jest zużycie wody (ok. 260 litrów/kg)

Właściwości

 • gładkie włókna powodują, że jest idealny dla wrażliwej skóry, alergików,  nie powoduje podrażnień i w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu i rozwojowi bakterii na skórze
 • aksamitny w dotyku niczym jedwab – efekt second skin
 • przewiewny, zapewnia uczucie chłodu latem
 • nadzwyczajna trwałość – nie rozciąga się i nie kurczy
 • znakomicie pochłania wilgoć i oddaje ją do atmosfery, nie pozostawiając plam na materiale
 • dzięki właściwości termicznej, chłodzi latem, a zima zapewnia ciepło

 • dodatki

  Wszystkie nasze dodatki są bezpieczne i odpowiednio przetestowane. Posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100 i pochodzą od polskich producentów.

  Certyfikat gwarantuje, że dodatki są wolne od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi tj. jak formaldehydy czy pestycydy, a tym samym są bezpieczne dla skóry.  

 • regulatory ramiączek oraz kółka przy ramiączkach są z atestem co oznacza, że nie zawierają niklu i posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100
 • wszystkie gumy, w tym także ramiączkowe posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100
 •  nici z jakich korzystamy są bezpieczne dla skóry i ciała, posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100X oraz pochodzą od polskiego producenta, który działa od 1897 roku 

 •  
  produkcja i pracownia

  be good, do good

  Nasze produkty projektuję osobiście wraz z moją mamą. Następnie podlegają ocenie i ewentualnym przeróbkom przez konstruktorkę, która przygotowuje dokumenty techniczne takie jak kartę i opis produktu.

  Kolejnym etapem jest tworzenie prototypów, które są testowane. Oznacza to, że poddajemy je różnym testom wytrwałości i jakości. Patrzymy jak materiał zachowuje się w różnych warunkach, jak się nosi, czy jest komfortowy i daje efekt “second skin”.

  Proces kreacji, tworzenia i odszywania, a następnie wprowadzania modyfikacji prototypów zajmuje najwięcej czasu –  około 3-5 miesięcy.

  Odszycie docelowych produktów następuje w ostatecznym etapie. Każdy jeden produkt, który wychodzi z naszej pracowni jest osobiście przeze mnie sprawdzany, czy został uszyty zgodnie z naszymi standardami.

  Pierwsza kolekcja wystartowała z zamówieniem w wersji  “pre-order”, abyśmy mogli zbadać jakie jest zapotrzebowanie oraz jakie rozmiary cieszą się największą popularnością. Dzięki temu mogliśmy odpowiedzialnie zaplanować logistykę oraz ilości produktów. 

   

  Współpracujemy tylko i wyłącznie z lokalnymi i kameralnymi pracowniami gdzie ilość krawcowych to 2-5 osób, dzięki temu …

 • wiemy, że pracownie przestrzegają zasad godnych warunków pracy i płacy. Są to miejsca gdzie szacunek i atmosfera pracy są priorytetem
 • wszystkie produkty są ręcznie szyte, zważając na każdy detal wykończenia, co wpływa na jakość naszych produktów
 • nie dopuszczamy do nadprodukcji, kierujemy się zasadą mniej znaczy więcej “when less is more”

 • Opakowania
  • pochodzą w 90 % z recyklingu
  • nadruk na pudełkach wykonany jest farbami wodnymi, dzięki czemu są lepiej przetwarzalne i nadają się produkcji kolejnych opakowań
  • są biodegradowalne i kompostowalne

  Co więcej dzięki współpracy z zapakuj.to łączymy siły z One Tree Planted, co oznacza że zawsze sadzimy więcej drzew jak zużyto do produkcji naszych opakowań.

  Metki
 • są w 100% wykonane z recyklingu, z papieru który posiada certyfikaty i spełnia najbardziej surowe wymagania środowiskowe
 • do zaczepienia metki używamy naturalnego lnianego sznurka 
 • nie używamy wszywanych metek, a zamiast nich mamy nadruk farbami wodnymi